PETrecycling CZ is non-commercial, independent, free & unsponsored Czech web portal for funs, communities, administrative, law-makers, politicians, PET plastic industry etc. in the Czech Republic. My closing statement read: "There is only one real effective and  incentive method to encourage environmentally sound collecting of beverage one-way containers and it is deposit in combination with High-Tech R&D resulted Reverse Vending Machines!
PETrecycling CZ je nekomerční, nezávislý, volně přístupný, nesponzorovaný český webový portál.

Můj závěr intensivního studia nejnovějších výsledků V&V zní: "V současnosti existuje jediný efektivní a motivující systém na podporu environmentálně a ekonomicky nejvhodnějšího způsobu sběru nápojových jednocestných obalů (PET, ALU a skla) a tím je jejich zálohování a zpětný odběr moderními odběrními automaty.


Heineken nabídne pivo v PET láhvi

** Předpokladem nejdokonalejšího využití nápojových jednocestných PET lahví/Alu plechovek/skleněných lahví po spotřebě nápoje je jejich zálohování ** U PET lahví náročnou tzv. "B2B" recyklací, "ze starých lahví nové" ** Cyklus začíná automatizovaným odběrem obalů RVM automaty s NIR čidly, u nás dobře známými pro odběr pivních lahví ** Při souběžném odběru zálohovaných nádob (a vrácení zálohy) dojde na jediném automatu RVM k dokonalému roztřídění podle typu materiálu, barvy (PET/sklo), zmenšení objemu (posekáním/podrcením u skla) a oddělenému uložení každé z frakcí do malých přepravních kontejnerů ** Těch může být až sedm - na 3 barvy u PET, 2 u skla, 2 u plechovek (Alu, ocel) ** Takto získané druhotné suroviny jsou převáženy do meziskladů, či přímo do recyklačních závodů ** U PET lahví na recyklací buď jen na prané PET vločky/regranulát, nebo až na PET potravinářské kvality, z něj event. až na předlisky lahví ** Prvý krok (zpětný odběr) je ale věcí obchodních řetězců - nikoliv obcí, jako dosud ** Řetězce jsou svým "megaprodejem" největším zdrojem, u PET vykazuje tržní podíl obalů přes 92% ** Jen za PET láhve jim zaplatíme (v ceně nápoje) ročně částku zhruba 8 miliard Kč ** Měli by mít proto, též z mnoha dalších důvodů, zákonem uloženu zodpovědnost za následné využití nápojových obalů ** Ne exportem, ale umožněním RECYKLACE V UZAVŘENÉM CYKLU V ČR ** Na "zodpovědnost obchodu" přišli Švýcaři - viz PETFLASH 27/2002, str.2 ** Aplikaci záloh tam ale (jako jinde) nejvíce brání z tzv. "BIG 4" právě Coca Cola Beverages AG ** Podle šéfa švýcarské CCB AG Baerlochera "Záloha přináší pouze problémy, neřeší ale žádné!" ** Totéž teď papouškují mnozí naši experti ** Zálohy jsou prý DISKRIMINAČNÍ ** Diskriminace to je, ale SPOTŘEBITELŮ, OBCÍ a STÁTU **

Zdroj/Source: ČT24 Ekonomika Heineken nabídne pivo v plastu (09.05.2009)
 

Logo portálu PETrecycling.cz


HOME Archiv 2009 06.08.2009 Heineken nabídne pivo v PET láhvi
 

More articles in English only

Úvodem/Editorial

Archivy/Archives

Je PC-PET láhev"odpad"?

TERMINOLOGICKÝ SLOVNÍČEK

Co je IP PETrecycling.cz

Recyklace PET lahví

Kvalita RPET pro potraviny

Důvody pro zálohování nápojových obalů

Proč odběr PET automaty RVM místo popelnic?

Přehled o recyklaci PET metodou B2B ("bottle to bottle")

Informace o zařízeních pro sběr a recyklaci PET lahví

Zálohy na nápojové obaly v Německu

Zálohy na Slovensku

O zálohách v Česku

Recyklační firmy - ČR, SR

Ze směsných plastů nafta

Nové dilema - BIOPLASTY

LCA a CBA

Plastic Rumors and Myth - Explained

Hledej na WWW
Nejobsáhlejší SEZNAM Slovník
Počítač je chráněn antivirus systémem NOD32
Global sites
 


Praha - Třetí největší pivovarnická skupina v zemi, Heineken, se v boji o zákazníka rozhodla pro zajímavou strategii. Místo klasických skleněných lahví nabízí plastové. Do nich se stáčejí především levnější značky. Heineken však projekt nižší cenou devalvovat nehodlá. Konkurence se domnívá, že Češi na novinky týkající se jejich oblíbeného nápoje zvědavi nejsou, odborníci PET lahve vítají.


Pivo Heineken v maxi PET láhvi

Mnoho Čechů pivo v PET lahvích odmítá. Jak vyplývá ze statistik, tak při nákupu piva dávají Češi v drtivé většině přednost sudům a lahvím. To se nyní bude snažit změnit Heineken.

Josef Danihelik, marketingový ředitel Heinekenu pro ČT: "Tento typ obalu je ve světě dnes naprosto převládající. Trendově je stále stoupající a například právě pro pivo se ve světě stále častěji používá tento typ obalu."

Pivo Heineken v maxi PET láhvi

 

Názory na úspěch jedenapůllitrové PET lahve se různí. Podle konkurence si Češi potrpí na tradici a jakékoli pivní novinky ve většině případů odmítají. "Češi jsou po léta zvyklí na vratné obaly. Za tu dobu se stala skleněná vratná lahev součástí české pivní kultury a z tohoto pohledu je plastová lahev cizorodým prvkem," uvedl pro ČT například mluvčí Plzeňského prazdroje Jiří Mareček.

Pivní trh to nejspíše neovlivní

Podle odborníků je jedenapůllitrová PET lahev zajímavou novinkou, která by mohla část zákazníků oslovit. Český pivní trh to ale nezmění. "Že by to zásadním způsobem ovlivnilo trh, že by byl pokles prodeje piva ve skle nebo v tradičním balení, toho se neobávám," řekl České televizi prezident Svazu obchodu a cestovního ruchu Zdeněk Juračka.

To, že můžou mít pivní PET lahve úspěch, potvrzuje příklad ze Slovenska. Tam jejich podíl na trhu činí patnáct procent. Mluvčí obchodního řetězce Tesco Eva Karasová pak dodává, že pivo Kelt prodávané také v PET lahvích se u našich východních sousedů stalo v síti řetězce Tesco nejprodávanějším. Heineken má proto i v Česku smělé plány. Podíl PET lahví by z jeho celkové produkce piva měl už příští rok dosahovat deseti procent,

Diskuse

 

 

Navazující na www.petrecycling.cz - s řadou externích a interních odkazů:

Archivy v hlavní sekci Nové/News: 2008 > 2007 > 2006 > 2005 > 2004  > 2003 > 2002 > 2001 > 2000

 

 

 



 

  Best View: 1.024x768 resolution with Internet Explorer 4.x or above.