PETrecycling CZ is non-commercial, independent, free & unsponsored Czech web portal for funs, communities, administrative, law-makers, politicians, PET plastic industry etc. in the Czech Republic. My closing statement read: "There is only one real effective and  incentive method to encourage environmentally sound collecting of beverage one-way containers and it is deposit in combination with High-Tech R&D resulted Reverse Vending Machines!
PETrecycling CZ je nekomerční, nezávislý, volně přístupný, nesponzorovaný český webový portál.

Můj závěr intensivního studia nejnovějších výsledků V&V zní:
"V současnosti existuje jediný efektivní a motivující systém na podporu environmentálně a ekonomicky nejvhodnějšího způsobu sběru nápojových jednocestných obalů (PET, ALU a skla) a tím je jejich zálohování a zpětný odběr moderními odběrními automaty.


Amcor PET dodává PET láhve pro značková piva

  *** Předpokladem nejdokonalejšího využití nápojových jednocestných PET lahví/Alu plechovek/skleněných lahví po spotřebě nápoje je jejich zálohování **** U PET lahví náročnou tzv. "B2B" recyklací, "ze starých lahví nové" **** Cyklus začíná automatizovaným odběrem obalů RVM automaty s NIR čidly, u nás dobře známými pro odběr pivních lahví **** Při souběžném odběru zálohovaných nádob (a vrácení zálohy) dojde na jediném automatu RVM k dokonalému roztřídění podle typu materiálu, barvy (PET/sklo), zmenšení objemu (posekáním/podrcením u skla) a oddělenému uložení každé z frakcí do malých přepravních kontejnerů **** Těch může být až sedm - na 3 barvy u PET, 2 u skla, 2 u plechovek (Alu, ocel) **** Takto získané druhotné suroviny jsou převáženy do meziskladů, či přímo do recyklačních závodů **** U PET lahví na recyklací buď jen na prané PET vločky/regranulát, nebo až na krystalický PET potravinářské kvality, z něj event. až na předlisky lahví **** Prvý krok (zpětný odběr) je ale věcí obchodních řetězců - nikoliv obcí, jako dosud **** Řetězce jsou svým "megaprodejem" největším zdrojem, u PET vykazuje tržní podíl obalů přes 92% **** Jen za PET láhve jim zaplatíme (v ceně nápoje) ročně částku zhruba 7 miliard Kč **** Měli by mít proto, též z mnoha dalších důvodů, zákonem uloženu zodpovědnost za následné využití nápojových obalů **** Ne exportem, ale umožněním RECYKLACE V UZAVŘENÉM CYKLU V ČR **** Na "zodpovědnost obchodu" přišli Švýcaři - viz PETFLASH 27/2002, str.2 **** Aplikaci záloh tam ale (jako jinde) nejvíce brání z tzv. "BIG 4" právě Coca Cola Beverages AG **** Podle šéfa švýcarské CCB AG Baerlochera "Záloha přináší pouze problémy, neřeší ale žádné!" **** Totéž teď papouškují mnozí naši experti **** Zálohy jsou prý DISKRIMINAČNÍ **** Diskriminace to je, ale SPOTŘEBITELŮ, OBCÍ a STÁTU ****


Zdroj/SourcePETplanet 12 /2004 - PET Bottles (odkaz neexistuje) hledej zde na PETplanet 12
 

Logo portálu PETrecycling.cz


HOME Archiv 2005 13.01.2005 Amcor PET dodává PET láhve pro značková piva
 
Praxe prokázala, že nejvyššího koeficientu využití nápojových nádob (PET, skla a Al dóz) může být dosaženo výhradně zálohováním, spojeným s odběrem obalu po spotřebě nápoje pomocí moderních RVM automatů, nikoliv současnými způsoby z minulého století. Modernímu způsobu megaprodeje nápojů v obchodních řetězcích musí odpovídat i moderní způsob manipulace s cennými a pro spotřebitele drahými nápojovými obaly po spotřebě a jejich následná recyklace. Tedy nikoliv energetické využití s ohromnými kvanty dioxidu, jako dosud

Úvodem/Editorial

Je PC-PET láhev"odpad"?

TERMINOLOGICKÝ SLOVNÍČEK

Co je IP PETrecycling.cz

Recyklace PET lahví

Kvalita RPET pro potraviny

Důvody pro zálohování nápojových obalů

Proč odběr PET automaty RVM místo popelnic?

Přehled o recyklaci PET metodou B2B ("bottle to bottle")

Informace o zařízeních pro sběr a recyklaci PET lahví

Zálohy na nápojové obaly v Německu
Zálohy na Slovensku
O zálohách v Česku
Recyklační firmy - ČR, SR
Ze směsných plastů nafta
Nové dilema - BIOPLASTY
LCA a CBA
Návštěvnost/Attendance PETrecycling.cz

Plastic Rumors and Myth - Explained

Hledej na WWW
Chronologický přehled rubriky Nové /News
Na úřad přes internet - Portál veřejné správy České republiky
Nejobsáhlejší SEZNAM Slovník
Počítač je chráněn antivirus systémem NOD32
Global sites
Czech Gateway to the PET bottles Recycling


Zvyšující se spotřebitelský zájem o značková piva, balená v PET, byl opět prokázán, když společnost Amcor PET Packaging Europe/Asia začala dodávat svoje PET láhve značky AmGuard (multi-layer láhev obsahu 330ml) pivovarnické skupině InBev’s (dříve Interbrew) pro značkové pivo Beck’s Gold


Nová láhev byla uvedena na německý trh, kde je prodávána rovněž jako multi-pack po šesti kusech a je zaměřena na sektor zvláštních příležitostí.

Pro sendvičovou (multilayer) konstrukci je použit materiál Bind-Ox (oxygen scavenging material), který prokázal u dalších značek skladovatelnost přes šest měsíců.

I když byla v Německu spotřeba značně ovlivněna legislativou pro jednocestné láhve, společnost poukazuje na nedávné spotřebitelské studie, prokazující zvýšení akceptace piva v PET. Zvýšení poptávky po pivu v PET se ukazuje rovněž na východoevropských trzích.

 

 

Některé z navazujících příspěvků, uveřejněných na PETrecycling CZ:

Příspěvky na IP PETrecycling.cz v archivech:
Příspěvky z archivu: 2007 > 2006 > 2005 > 2004 > 2003 > 2002 > 2001 > 2000

 

  Best View : 800x600 resolution with Internet Explorer 4.x or above.